Loading...

Czy warto pobrać CCleaner?

CCleaner to narzędzie opracowane przez Piriform, które służy do usuwania niepotrzebnych plików i nieprawidłowych wpisów rejestru systemu Windows. To narzędzie zostało początkowo uruchomione w systemie Microsoft Windows, ale od tego czasu zostało przystosowane do systemu MacOS. Oczyszcza komputer, usuwając niepotrzebne pliki i prywatne dane, a także może zapamiętać Twoje preferencje przy następnym uruchomieniu. W tym artykule omówimy niektóre powody korzystania z CCleaner. Porozmawiamy też o tym, jak to działa i czy warto go pobrać.

CCleaner https://programy.net.pl/program,ccleaner.html został zhakowany w celu rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania
Na początku tego roku ogłoszono, że popularny program CCleaner został uszkodzony przez złośliwe oprogramowanie. Badacze z Cisco Talos Intelligence odkryli, że złośliwe oprogramowanie było osadzone w podpisanym instalatorze programu CCleaner w wersji 5.3 i zawierało algorytm generowania domeny, który został wykorzystany do znalezienia nowego serwera C&C w celu rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania. Instalator złośliwego oprogramowania był rozpowszechniany wśród użytkowników między 15 sierpnia a 12 września przy użyciu ważnego certyfikatu firmy Symantec.

Badacze z Cisco Talos odkryli atak złośliwego oprogramowania 12 i 15 września, a następnie ogłosili. Znaleźli dowody na istnienie drugiego ładunku, który był skierowany do określonych grup korzystających z nazw domen. Piriform poinformował również, że złośliwa wersja CCleanera była rozpowszechniana za pośrednictwem ich strony internetowej przez ponad miesiąc. Ponadto złośliwe oprogramowanie zainstalowało się na zaatakowanych komputerach bez konieczności robienia czegokolwiek przez użytkowników.

Usuwa niepotrzebne pliki
Podczas gdy dedykowane narzędzie może usuwać niepotrzebne pliki z komputera, prostszą i skuteczniejszą poprawką jest dedykowana aplikacja do czyszczenia niepotrzebnych plików. Większość czynności wykonywanych na komputerze pozostawia cyfrowe okruchy, których używają inne programy do identyfikacji użytkownika i kierowania reklam. Chociaż ręczne usuwanie niepotrzebnych plików może się ich pozbyć, mogą one zająć dużo czasu, a czasami w ich miejsce pojawią się nowe. Innym rozwiązaniem jest wyczyszczenie pamięci podręcznej przeglądarek, aby pozbyć się niektórych niepotrzebnych plików.

Po zainstalowaniu aplikacji uruchom ją. Powinieneś zostać poproszony o ostrzeżenie o zabezpieczeniach. Jeśli obawiasz się, że Twój komputer stanie się podatny na ataki hakerów, możesz wybrać opcję „bezpieczne”. Ta opcja znajduje się w obszarze Opcje, Uwzględnij i Wyklucz. Po włączeniu kliknij OK, a rozpocznie się usuwanie plików z dysku twardego. Po zakończeniu procesu możesz wybrać, czy chcesz uruchomić go ręcznie, automatycznie, czy też automatycznie.

Usuwa prywatne dane
Nie możesz być zbyt ostrożny podczas korzystania z programu, który prosi o pobranie prywatnych informacji. Chociaż Ccleaner to doskonały wybór, jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć. Pobieranie oprogramowania z Internetu nigdy nie może być w 100% bezpieczne. Z tego powodu wielu użytkowników wybrało alternatywy dla CCleaner. Jednym z nich jest fakt, że podstawowy kod Ccleanera został skażony przez hakerów. Hakerzy wykorzystali tę lukę, aby podłączyć się do komputerów użytkowników. Dobrą wiadomością jest to, że ten problem został naprawiony w prostej aktualizacji, ale wielu użytkowników zachowuje ostrożność i szuka nowej alternatywy.

Aplikacja CCleaner ma ustawienie o nazwie Bezpieczne usuwanie, które umożliwia wyczyszczenie wolnego miejsca z dysków. Nadpisuje dane większą liczbą przebiegów niż „normalny” sposób usuwania plików. Aby odzyskać pliki z dysku wyczyszczonego przez CCleaner, musisz użyć oprogramowania o nazwie Recuva. Ten program został opracowany przez twórców CCleaner. Po pobraniu oprogramowania zainstaluj je i uruchom kreatora, aby odzyskać pliki.

Zapamiętuje twoje wybory na następny raz
Możesz użyć programu do wyczyszczenia całego systemu lub po prostu wybrać określone pliki lub katalogi do wyczyszczenia. Następnie CCleaner przeanalizuje wybrane pliki i zapamięta je do wykorzystania w przyszłości. CCleaner jest niezwykle przyjazny dla użytkownika i możesz go nawet dostosować do swoich preferencji. Jeśli w przeszłości usunąłeś niektóre pliki, następnym razem możesz użyć tych samych ustawień. Możesz także użyć Ccleaner, aby wyczyścić dysk twardy, aby zwolnić miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *